שתי הערות

1. לשבור לבנדיטים את העצמות: כלי התקשורת דיווחו על האספסוף הלאומני הזועם אשר צעד אתמול אחה"צ לג'בל מוכבר במזרח ירושלים במטרה להרוס את ביתו של המחבל שביצע את הפיגוע בישיבת "מרכז הרב", ואלי אף ליותר מכך. הנה, אחרי זמן רב הפונדמנטליזם הפוליקיסטי בישראל שוב זוקף ראשו ומנסה לפגוע בחפים מפשע. אך מה לנו כי נלין? פעילי הימין בסה"כ ניסו לבצע את שרצו לעשות שרים בממשלה.

ישעיהו לייבוביץ', מי שהקדיש חלק נכבד מפעילותו הציבורית-פוליטית להתראה מפני סכנת הפאשיזם ולמאבק בסכנת הפאשיזם הישראלי, הציג את הדרך שבה יש להגיב – "לשבור לבנדיטים את העצמות".

2. אי-התערבות במשק: הקפיטליסטים מטיפים השכם והערב ל-"שוק חופשי" ללא התערבות המדינה במשק, "כוחות השוק" ידאגו לכל (מזכיר לכם משהו?). אבל כמובן שלטעון שכך הדבר יהא זה מגוכח, המדינה מתערבת גם מתערבת במשק, מבלי שאיש פוצה פה.

השאלה היא, אם כן, את מי משרתת המדינה כשהיא מתערבת או לא מתערבת במשק. כשהמדינה דואגת לזכויות העובדים, לאיגודי העובדים, למיסוי (או בקיצור – לחברה בכללה), מדובר ב-"התערבות במשק" (על שלל הקונוטציות השליליות הטמונות במילה "התערבות"), ואילו כאשר המדינה מצילה את הקפיטליזם מפני עצמו, מדובר ב-"תיקון כשלי שוק".

*הערה מנהלתית: התווספה האופציה לקבלת עדכונים במייל כשהבלוג מתעדכן, לנוחיותכם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s