מבחנה של הרפובליקה החילונית

התובע הכללי הטורקי, עבדורחמן יאלסינקיה, הגיש לבית המשפט החוקתי בקשה לסגירת את מפלגת השלטון, "מפלגת הצדק והפיתוח", בראשות רה"מ ארדואן, בגין פעילות המאיימת על עקרון החילוניות של המדינה. כמו כן הגיש התובע הכללי רשימה ל 71 אישים בכירים, בהם נשיא המדינה – עבדאללה גול, ראש ממשלת טורקיה – רג'פ טאיפ ארדואן ושר החינוך הטורקי – חוסיין ג'ליק – אותם יש להרחיק מהפוליטיקה לתקופה של כחמש שנים.

כמובן שלאוזניים ישראליות הדבר נשמע תמוה עד מאוד, אך בטורקיה לא מדובר במצב תקדימי אלא בסמכות שמוסדרת בחוקה והיא חלק מן התרבות-הפוליטית הטורקית- אישים רבים הורחקו מהפוליטיקה (בהם ר"מ טורקיה בולנט אג'ווט שהורחק לשבע שנים בהפיכה הצבאית של 1980, הנשיא באייר בהפיכה של 1960) ורק לפני כעשר שנים מפלגת הרווחה האיסלאמיסטית, שהייתה מפלגת השלטון, נסגרה ע"י הצבא , וזאת למען ההגנה על אופייה החילוני-דמוקרטי (בסדר הזה) של המדינה (ארדואן וגול, אגב, היו חלק ממפלגת הרווחה).

העתירה הזו היא חלק ממאבק אינטנסיבי בין האליטה החילונית במדינה (הצבא, הפקידות הבכירה, הרשות השופטת, אוכלוסיה עירונית משכילה וכד') לבין קבוצות איסלאמאיות ופרו-איסלאמיות על השליטה בחברה הטורקית. המהלך הראשון, שדומה שהכניס את טורקיה לסחרור שממנו טרם יצאה, היה הניסיון של ארדואן באפריל דאשתקד למנות נשיא פרו-איסלאמי (בהתחלה דובר על כך שארדואן יתמודד, לאחר מכן הוחלט ששר החוץ שלו, עבדאללה גול יהיה המתמודד). ניסיון זה נכשל בעקבות עתירה לבית המשפט ותחבולות פרלמנטריות (מפלגת האופוזיציה יצאה מההצבעה וע"י כך לא התקיים הקוורום הדרוש לפי חוק), וזאת למרות הרוב שהיה למפלגתו של ארדואן בפרלמנט. במקביל להתגוששות בפרלמנט מאות-אלפי טורקים יצאו לרחובות, הנשיא המכהן, סזר, הזהיר מסכנה לאופיה החילוני של המדינה וגם הצבא הבהיר את עמדתו. היו אף מי שסברו שאנו עומדים בפני התערבות צבאית נוספת. בתגובה למהלכים הללו החליט רה"מ ארדואן להקדים את הבחירות ל-22 ביולי 2007.

בבחירות שהתקיימו ביולי ניצחה "מפלגת הצדק והפיתוח" (AKP) לאחר שקיבלה כ-46% אחוזים מן הקולות. "מפלגת העם הרפובליקנית", המפלגה הכמאליסטית, (CHP) זכתה לכ-21% מן הקולות והמפלגה הלאומנית (MHP) לכ-14% מן הקולות. יש לציין כי בטורקיה מונהג אחוז חסימה גבוה של כ-10%. משום כך מפלגות רבות לא מצליחות להכנס לפרלמנט והמפלגות שכן נכנסות זוכות באופן משמעותי ליותר מושבים משהיו אמורות לקבל (כך נוצר מצב שהAKP שולטים כיום ב-61% מהפרלמנט). אחת הסיבות המרכזיות לאחוז החסימה הגבוה היא מניעת כניסתן לפרלמנט של מפלגות כורדיות-לאומיות.

לאחר הבחירות ארדואן, מגובה במנדט שניתן לו ע"י הציבור הטורקי, הוביל את בחירת גול לנשיאות ע"י הפרלמנט. כמובן שהמינוי לא עבר בשקט, ולוווה בהפגנות ובביקורת על עצם הרעיון של נשיא פרו איסלאמי (שכן הנשיא הוא שאחראי למינויים רבים ובכירים במוסדות השונים בטורקיה, כולל הצבא) כמו גםעל אשתו של גול, העוטה רעלה, ולפיכך לא ראוי שתהא אשת-הנשיא ברפובליקה חילונית. אך נראה כי מה שהסעיר את הרוחות יותר מכל הייתה החלטת הפרלמנט הטורקי לבטל את האיסור בחוקה על עטיית רעלות באוניברסיטאות. הצעד הזה הביא בעקבותיו הפגנות המוניות נוספות וביקורת נוקבת מצד כלי התקשורת החילוניים (מה שזיכה אותם במופע-אימים של רה"מ ארדואן).

כשאר אנו מביטים במאבק הנחוש של האליטה החילונית מחד, ובנצחונות הסוחפים בבחירות של המחנה שנקרא לו "פרו-איסלאמי" מאידך, התמונה שמצטיירת לנו היא של אליטה טורקית, שעליה נמנית הצבא, הפקידות, המערכת המשפטית וחלקים רבים מהאוכ' העירונית, המאבדת את כוחה ונאבקת כדי לשמר מה שנשאר ממנו, אל מול רוב העם הטורקי, אוכלוסיית הכפריים, המאמינים ואנשי-עסקים רבים (קטנים כגדולים) אשר מעוניינים בשינוי החוק ובריכוך, אם לא בביטול של ההפרדה בין הדת למדינה. הקבוצה הזו, למעשה, מבקשת שהחוק והמסגרות הפורמאליות ישקפו את השינויים שעוברת החברה הטורקית, שנעשית דתית יותר וסובלנית פחות.

וכאן מגיע מבחנה הגדול של הרפובליקה החילונית, האם היא תוכל לעמוד במהלך כזה של סגירת מפלגת שלטון הזוכה לתמיכה כה רחבה? ויותר מזה, האם היא תוכל, כבעבר, "לאתחל" את המערכת הפוליטית כך שלא יווצר מצב שמיד בבחירות הבאות תבחר שוב מפלגה פרו -איסלאמית?

 

6 מחשבות על “מבחנה של הרפובליקה החילונית

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s