פיוס מאוס

שמעון פרס, יו"ר מפלגת העבודה לשעבר ו(פעמיים) ראש-ממשלה מטעמה, וכיום נשיא מדינת ישראל, הודיע כי יכריז ביום העצמאות על "פיוס חילוני-חרדי" שמסריו יופנו בראש ובראשונה לציבור החילוני למען ילמדו לכבד את החרדים. כן-כן, החילונים הם אלה אשר מתבקשים לכבד את החרדים! החרדים, מצדם, מוזמנים להמשיך ולראות בחיים החילוניים כחטא ופריצות, ולכנות את החילונים "תינוקות שנשבו".

החשיבות המעשית של ההתבטאות הזו מועטה עד אפסית, עם זאת, היא מרתיחה את הדם, בעיקר כשההתבטאות הזו באה מפי אחת מהדמויות שזוהו יותר מכל עם השמאל הישראלי (אם כי השת"פ של פרס עם החרדים אינו דבר חדש). ההתבטאות המקוממת הזו של פרס, אגב, מצטרפת להבלים שכתבה לאחרונה השרה ציפי לבני בנושא החמץ (ועל כך היטיב לכתוב יוסי גורביץ).

יאמר האומר כי מדובר בחנופה קואליציונית כלפי ש"ס ותו לא. אך לא כך הדבר, עצם העובדה שחילוניות המדינה (שהיא תנאי מקדים לדמוקרטיה) נתונה למיקוח פוליטי, מעידה על חוסר הבנה מהותי על אודות הדמוקרטיה.

עצם העובדה שמנהיגים אשר הינם חילונים מתבטלים כך בפני אנשי הדת וקוראים לציבור החילוני לקבל "קצת יהדות" בשם "המסורת", מעידה על האפולוגטיות בחילוניות הישראלית ש(לעניות דעתי) מקורה בכך שרוב-רובם של החילונים הם אך "פורקי עול תורה ומצוות", אשר מעולם לא הובהר להם מדוע יש להתנגד לדת בפני עצמה ומה הם הערכים החיוביים של הדמקרטיה החילונית.

ובאשר לניסיות הפיוס בין חרדים לחילונים בפני עצמם, אני שולל אותם מכל וכל. שני שפגעו איש ברגשות חברו מתפייסים. המתח בין החילונים לדתיים אינו מתח אישי, החילונים לא רבו עם החרדים, אלא שבין שתי הקבוצות הללו קיימת מחלוקת עקרונית בנוגע לאופיה הרצוי של מדינת ישראל. בין החילונים לחרדים לא שורר ריב, אלא מאבק. גדולתה של הדמוקרטיה היא הצלחתה, במרבית המקרים, להעביר את המאבק משדה הקרב אל הככרות, העיתונות, הפרלמנט וכד'.

המאבקים הללו הם נשמת-אפה של חברה דמוקרטית, וכל ניסיון למסמס אותם, במעטה דביק של שמירה על אחדות העם, פוגע בדמוקרטיה.

רוצים לקבל הודעה בדוא"ל בכל פעם שהבלוג מתעדכן? לחצו כאן

6 מחשבות על “פיוס מאוס

 1. ואצטט את מורך ורבך ליבוביץ':
  "על ערכים אין מה להתווכח, על ערכים יש להיאבק!"

 2. אינני רואה צורך בחברה החרדית לשם "תקומה רוחנית" (האם בכלל צריך "תקומה"? התרבות מתפתחת כך או כך) של מדינת או עם ישראל, אך אינני מסכים עם כלל דבריך. ראשית, אף על פי שה"מאבק", כפי שאתה אומר, הינו חשוב במדינה דמוקרטית, אין זה אומר שהוא -הכרחי- ואין זה אומר שאין לנסות לגשר בין חברות שונות בחברה הכללית ולרכך את השנאה או תיעוב שאולי שוררים ביניהם. המאבק הכרחי מהבחינה שיש צורך בו כדי להוביל שינויים ופתרונות לבעיות כאלו או אחרות, או לעשיית צדק מדיני כאשר הוא עקום, אך אין הוא הכרחי במובן שצריך להאבק עם כל דבר ששונה ממך.
  מן הסתם פרס יקרא לאדם החילוני לקבל את הדתי ולא להפך, וזה בגלל שהוא עצמו בא מהחברה החילונית. אך אין כאן כל "התבטלות" כפי שאתה מציין; הוא מדבר על הפסקת ה"לעג, ההתנשאות, הצחוק והזלזול". הוא לא מדבר כאן על קבלת הרפורמות שהחברה הדתית אולי רוצה להוציא לפועל, והוא לא אומר כאן שעלינו להקים מדינת הלכה. כל מה שהוא קורא לו זה להפסיק את הזלזול. קצת כבוד לבני-אדם, גם אם הם שונים ממך בכל אספקט שהוא.

 3. אני לא זוכר אותך בשם (או לפחות לא מקשר שם לפרצוף), אבל אני בטוח שאם אני אראה אותך אזהה אותך.

  המאבק הוא פונקציה של העובדה שישנה מחלוקת אמיתית בנוגע לשאלה כיצד צריכה החברה הישראלית להיראות. החרדי רוצה במדינת הלכה ובחברה אולטרא-אורתודוקסית ואילו אני כאתאיסט רואה בדת גורם שלילי ורוצה חברה חילונית אשר ערכי ההומניזם והוסציאליזם הם נר לרגליה. מכיוון שגם אני וגם החרדי רוצים להפוך את תפיסתנו לתפיסות השלטות בחברה, והתפיסות שלנו הן סותרו במהותן, יש ביניו בהכרח מאבק. כמובן שהמאבק הזה לא חייב לקחת בכל רגע נתון צורה של ויכוחים ממשים והחלטות שונות, אבל הוא תמיד נמצא ברקע, ותמיד אני אנסה למשוך לכיוון מסויים והחרדי ינסה למשוך לכיוון אחר. לכן המאבק תמיד ישנו.

 4. במילותיו האלמותיות של כריסטופר היצ'נס:
  Religion poisons everything

  הדת היא מוסד רקוב מן היסוד, מערכת אמונית המעליבה ומבזה את המין האנושי. פרס אמר את הדברים בדיוק הפוך.

  החילון הוא אחד הדברים הטובים ביותר שקרו לבני האדם. זה לא אם כל צרותינו, אבל זה בהחלט צעד בכיוון הנכון.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s