אווירת-סוף-קורס בישיבת הממשלה

אס"ק – אווירת סוף קורס. דומה שזו הדרך הטובה ביותר לתאר את התנהלות לשכת רה"מ, שבאה לשיאה במחטף שבוצע בישיבת הממשלה שתהקיימה אתמול – בניגוד להסכמים הקואליציונים, אשר דורשים הסכמתה של מפלגות העבודה לכל שינוי שיעשה בחוקי יסוד, עלתה אתמול הצעתו של השר למניעת אקטיביזם שיפוטי, דניאל פרידמן, להצר צעדיו של בג"ץ באמצעות שינוי חוק יסוד:השפיטה. הצעתו של פרידמן קובעת כי בית המשפט יוכל לפסול חוקים של הכנסת אך ורק אם הם סותרים את חוקי יסוד כבוד האדם חירותו ו/או חופש העיסוק.. הפרשן המשפטי של "הארץ" זאב סגל, העיר הערה מעניינת והיא שבמצב כזה בית המשפט לא יוכל עוד לדון בעתירה העומדת נגד הפרטת בתי הסוהר, בטענה שהפרטת בתי הסוהר מנוגדת לחוק יסוד: הממשלה (טיעון מרתק בפני עצמו, וכל החלטה בעניין שיקבל בג"ץ תהיה בעלת משמעות אדירה, לחיוב או לשלילה). זה, כמובן, לא הכל – לפי הריאקציה החוקתית שהעביר בממשלה השר פרידמן, גם במצב בו בג"ץ מקוצץ הכנפיים שבחזונו של פרידמן מחליט לפסול חוק משום שאינו חוקתי (ולפעמים נדמה שבויכוח על סמכויות בג"ץ שוכחים שהשופטים לא פוסלים חוקים לפי גחמות אישיות, אלא משום שחוקים אלה עומדים בניגוד לחוקים אחרים שחוקקה הכנסת), יכולה הכנסת "להתגבר" על פסילת בג"ץ ברוב רגיל של 61 ח"כים.

אהוד ברק, שמוכרח לבדל את עצמ ואת מפלגתו מקדימה בדרך כלשהי, נזכר שהוא שוחר שלטון החוק ולזכותו יאמר שמפלגת העבודה היא זו שסיכלה במשך כהונת הממשלה את יוזמות פרידמן באופן שיטתי. אולם, כעת, כשלממשלת אולמרט נותר עוד שבוע, החליט אולמרט להתיר כל רסן הסכמים קואליציונים (על נורמות דמוקרטיות-פרלמנטריות בסיסיות כבר מזמן אין מה לדבר)  ולבוא חשבון עם מערכת המשפט שעשויה להרשיע אותו בעוד זמן מה בקבלת שוחד.

אולם ממשלה לא יכולה לנהוג כאילו היא ב"אווירת סוף קורס" – מנטליות של "שתה ואכול כי מחר נמות" היא קודם כל אשלייה, כי ממשלות לא מתות, הן רק מתחלפות. אולם אצלנו אין מסורת ותודעה דמוקרטית, ולכן דבר פשוט כל-כך אינו ברור. התרבות הפוליטית שלנו כה קלוקלת ופגומה עד שאין בה כל מקום לחשיבה לטווח ארוך, ראייה מערכתית וריסון דמוקרטי מצד הרשות המחוקקת והמבצעת.

אך הריסון והאיפוק זרים לנו, הישראלים, קודם כל ברמה התרבותית, אנו עם ישיר ואגרסיבי כשאר עמי הלבנט, וזה בא לידי ביטוי בתרבות הפוליטית שלנו. דווקא משום כך אנחנו צריכים בית משפט עליון חזק במיוחד, שבעיני משפטנים מסויימים ממדינות עם מסורת חוקתית, משפטית, פוליטית ותרבותית שונה לחלוטין משלנו נראה חזק מידי.

זאת ועוד, כידוע, מבחנה של דמוקרטיה הוא בשעות משבר, וביכולתה להציל את עצמה מעצמה, עת דעתה נטרפת בלהט פאשיזם, טוטאליטאריות ושאר מרעין בישין. בג"ץ חזק הוא היחיד  אשר יוכל, בשעת הצורך (ובתקווה שלא נגיע לכך), להציל את הדמוקרטיה מפני עצמה – רעיון המתומצת במושג השחוק "דמוקרטיה מתגוננת".

ולסיום, לא נותר לי אלא להזכיר לכבוד השופט בדימוס חשין את הבטחתו.

רוצים לקבל הודעה בדוא"ל בכל פעם שהבלוג מתעדכן? לחצו כאן

3 מחשבות על “אווירת-סוף-קורס בישיבת הממשלה

  1. חותם על כל מילה.
    בעיה נוספת שקיימת היא העובדה שמאז מינויו של פרידמן וההתקפות הבלתי פוסקות על בג"ץ, שחשבתי שיחלשו עם תחילת נפילתו של אולמרט [ובעצם מתברר שזה רק מחזק את יצר הנקם שלו והרצון להשאיר קרקע חרוכה אחריו], בג"ץ מפחד לפסוק בצורה תקדימית. ב"הארץ" אפילו הייתה כתבה "פסביזם שיפוטי".

  2. כן, זה נכון, ומשום כך פרידמן הוא שר למניעת אקטיביזם שיפוטי 🙂 (למעשה, זה לא מצחיק אלא עצוב, מאוד). אגב, שים לב כמה המנטליות של השופטים שונה מזו הרווחת בחברה (כן כן, מזג שיפוטי קוראים לזה), שכן אפשר היה לצפות שדווקא משום שהם מביינים שזמנם קצוב, הם יקבלו שורה של החלטות תקדימיות.

  3. "פרידמן הוא שר למניעת אקטיביזם שיפוטי "!!! אמירה חדשנית, אין ספק!!!

    פרידמן הוא חייל על לוח השחמט של הקלקסוניזם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s