כמה מילים על הבחירות הקרבות (פטור בלא כלום אי-אפשר)

(למרות שאמרתי מראש שבימים אלה אתקשה לעדכן את הבלוג באופן תדיר אם בכלל, הייתה לנו מלחמה בדרום ובעוד כעשרה ימים יש בחירות – ופטור בלא כלום אי-אפשר.)

הבחירות האלה, כך חשבו רבים ובהם אני, יסובו סביב השאלות הגדולות של חלוקת העושר הלאומי ואופן ההתערבות בכלכלה (שכן גם מה שמכונה 'אי-התערבות ממשלתית בכלכלה' היא התערבות לעילא ולעילא, מבחינת בחירה מודעת שלא לעשות), סימן להתפתחות והתבגרות בשיח הפוליטי הישראלי. והנה בא לו המבצע בדרום והשיח החברתי נוצק תחת עפרת, ללמדנו, או אולי יותר נכון – להזכיר לנו, שלבני האדם, ומשום מה ביייחוד לאלה החיים במזרח התיכון, יש נטייה מעצבנת במיוחד שלא לנהוג לפי תחזיות ותיאוריות שונות – ושוב חזרנו לשיח בטחוני שמכתיב כבר שנים את השיח הפוליטי הישראלי, כשברקע מהדהדים הדי המבצע האחרון בעזה והסחף הלאומני שהביא עמו.

המצב, יש לומר, נראה קודר למדי – לראשונה בפוליטיקה הישראלית (שאחרי קום המדינה) עולה, ועוד ככוח משמעותי, מפלגה שניתן לראות בה באופן ברור ומלא מפלגה פאשיסטית . אני אומר לראשונה, שכן את כהנא, הדתי, נכון יותר להגדיר כפונדמנטליסט, בעוד שהפאשיזם הוא חילוני בבסיסו. ליברמן, שנבנה אך ורק על בסיס השתלחויותיו כנגד ערביי ישראל, חברי-הכנסת הערביים ומדינות ערב ואופיו האוטוריטרי, ולא על בסיס עשייה בונה כלשהי (הראו לי תומך ליברמן אחד שמסוגל לפרט על תרומתו של ליברמן כשר תחבורה? שלא נבר על הבדיחה הקרויה "המשרד לאיומים אסטרטגיים") חוצה גבולות שאסור שיחצו בדמוקרטיה כשהוא קורא לשלילת אזרחותם של ערביי ישראל או של כל מי מי שלא יהא "נאמן" – וכולנו יכולים לדמיין למה מתכוונים אנשים כליברמן בדברם על "נאמנות" – רבים מידי במאה ה-20 ישבו בבתי-האסורים ואיבדו את זכויותיהם (וזאת מבלי להזכיר את אלה שאיבדו את חייהם ) בגין "חוסר אמנות" למולדתם. רבים מאותם אנשים, אגב, הם-הם אלו שבאמת שמרו אמונים למולדתם ועמדו אל מול הסחף הפאשיסטי.

אולם, למרבה הצער, ליברמן אינו גורם שולי בפוליטיקה ובעיקר בשיח והלך הרוח הפוליטי בישראל, והוא משקף את הגזענות והשנאה היוקדת שקיימת בחלקים הולכים ומתרחבים בציבור כלפי הפלסטיני וכלפי ערביי-ישראל, את ההיוואשות מהדמוקרטה (ומכאן השאיפה ל"מנהיג חזק") ואת נשיטת ערכי הדמוקרטיה המהותית. הימין הישראלי התרחק ברובו מדרכם של ז'בוטינסקי ובגין שהיו ניצים מחד, אולם ליברלים מאידך ולעיתים דאגו לזכויותיהם של ערביי ישראל אף יותר ממפא"י, והתוצאה היא התחזקות גורמים אנטי-דמוקרטיים מובהקים כליברמן.

וישנו, כמובן, נתניהו, שממשיך לדבוק באותה גישה כלכלית שהמיטה עלינו את המשבר האחרון, גישה ניאו-ליברלית קיצונית שאבד עליה הכלח. בתחום הכלכלי חברתי יעדיו של נתניהו לא השתנו – הפרטה של עוד ועוד שירותים לאזרח (ונחשו מה היעד העליון להפרטה של פקידי האוצר? נכון, החינוך) ושבירת העבודה המאורגנת בישראל. והצעתו המגוכחת, דווקא בעת הזו, לקצץ מיסים בעלות של מילארדי שקלים מעידה על עוורונו המוחלט למצב.

במישור המדיני נתניהו חסר מעוף בעליל ואינו מציע ע"פ רו מדיניות קונקרטית אלא פסימיזם שלא מאפשר כל פעולה. ומבחינת מחוייבותו לשלטון החוק, דומני שהקו של לימור לבנת וש"ס יגבר על זה של בני בגין ודן מרידור.

האתגר של השמאל הישראלי הוא, אם כן, קשה במיוחד. המשימה של שמירה על הצדק,  על השיוויון, על איכות החינוך, על הטיפול בחלש במוגל ובמובטל, והשמירה על שלטון החוק בפרט ועל אופיה הדמוקרטיה של ישראל בכלל – כל אלה מוטלים על השמאל הישראלי אל מול הסכנות הטמונות בממשלת-נתניהו-ליברמן.

במערכה הציבורית מול הגזענות של ליברמן והקפיטליזם הפרוע של נתניהו מרצ עומדת בודדה במערכה (המפלגות הערביות וחד"ש נמצאות, מבחינתי, בזירה אחרת ולא מקיימות דיאלוג עם הציבור היהודי בישראל). היא היחידה שלא תשב בקואליציה עם ליברמן בשום פנים, לא תמיר את האידאולוגיה בכסאולוגיה ומאידך תהיה פוטנציאלית לישיבה בממשלה במקרה הפחות סביר שזו תורכב ע"י קדימה/העבודה.

כמו כן, מרצ השכילה להתחדש ולהתרענן והיא מציגה ללא ספק את הרשימה הטובה ביותר לכנסת, הכוללת את הלוחם החברתי אילן גילאון ואת מוסי רז, שני פנים חדשות-ישנות, את העיתונאי ניצן הורוביץ וגם פרלמטרים מצטיינים מכהנים כזהבה גלאון .

בבחירות הללו, מרצ היא ללא ספק הבחירה שלי.

רוצים לקבל הודעה בדוא”ל בכל פעם שהבלוג מתעדכן? לחצו כאן

מחשבה אחת על “כמה מילים על הבחירות הקרבות (פטור בלא כלום אי-אפשר)

  1. התקווה היחידה לשמאל! איחוד. תחת דגל הקלקסוניזם. כי גם קלקסון הוא אנטי ליברמן.

    בכל מקרה, המפלגה שלא מקיימת דיאלוג עם הציבור היהודי גונבת למרצ כמה קולות ודבחה שיחק אותה בבחירות לת"א. כדאי שמרצ תתחיל להפטר מקיבוציזם ניאו ליברליזם וניציזם והתנשאותיזם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s