ועל סיפון הטיטאניק – רוקדים

בזמן שאצלנו רבים על בנייה בהתנחלויות:

לא מעט אני חושב על טמינת-הראש-בחול-רבתי בכל הנוגע למשבר האלקימי שלפתחנו. לעיתים אני חושש ששיעור הקומה שנדרש כדי להתמודד עם המשבר הזה גבוה מדי, שאת היכולת להתעלות מעל סכסוכים קיימים, מעל אינטרסים קצרי טווח אין לרוב המוחלט של האוכולוסיה, החל במנהיגים השונים (פרט לאל גור?) וכלה בדלת העם. מאחר שהשינוי שנדרש הוא לא פוליטי במובן הצר של החלפת מפלגת-שלטון בזולתה, אלא שינוי של השיטה כולה – שינוי שנוגע גם לאורחות החיים.

הבה נקווה שיש לאנושות את גדלות-הרוח ששל לראות אל מעבר למחר…

רוצים לקבל הודעה בדוא”ל בכל פעם שהבלוג מתעדכן? לחצו כאן
מודעות פרסומת

11 מחשבות על “ועל סיפון הטיטאניק – רוקדים

 1. תומר, אני מודאג יותר מטמינת החול בעניין ההתנחלויות ומהרס הטבע, ולא מ"המשבר האקלימי".

  בני האדם מרעילים את האדמה, המים ואת האוויר שאנו נושמים. אבל
  הכוכב שלנו התחמם והתקרר פעמים רבות בעבר. אני חושב שבעלי הון אינטרסנטים מנסים לגרום לנו להמקד בדברים הלא נכונים.

  את המאבק הסביבתי כדאי למקד במפעלים מזהמים, בהרס שמורות טבע, ולא בנושא מעורפל ולא מוכח, כמו "ההתחממות הגלובלית".

 2. גם אני לא רוצה כל כך להאמין בהתחממות גלובלית. אבל רוב המדענים העוסקים בתחום מאמינים שישנה התחממות גלובלית מעשה ידי אדם, שהשלכותיה הרות גורל, ושהסיכוי למנוע את הנזקים שלה הוא קטן ויצריך שינוי חד בסדרי העולם הנוכחיים.

  וגם אני לא מת על אנשים שבוחרים להתרכז דווקא בהתחממות גלובלית כדבר שיש להילחם נגדו. זה אולי הדבר הרציונלי ביותר לעשות, אם כבר מרגישים צורך לעזור לקהילה ולדור העתיד, אבל הדבר הכי מוסרי הוא להילחם בעוולות מרושעות: כמו למשל הכיבוש, אפליית מיעוטים, וקפיטליזם חזירי.

  אגב, גם בתחום העוולות הלא מוסריות וגם בתחום ההתחממות הגלובלית, האויב הגדול ביותר הוא סין.

  1. אני לא בטוח שרוב המדענים סבורים כך. ישנן טענות כי קיימת דיקטטורה תקשורתית ופוליטית שמאפשרת רק למדענים שמאמינים בהתחממות להתבטא. מדענים אחרים חוששים להביע את דעתם, פן יבולע להם.

   אני חושש שלרבים בצמרת האמריקנית נוח לגרום לנו להתעסק בתעשיות המזהמות של הרפובליקנים, בממשלת סין וביערות בברזיל, ולא בזיהום המים, האוויר והקרקע בארה"ב ואצל בנות בריתה.

   עדיף להם שנתעסק בענייני האטמוספירה, במקום שנבלבל להם את המוח עם המים והקרקע אצלם בבית. "ההתחממות הגלובלית" היא אולי הספין של המאה.

 3. לא רוב המדענים אלא כמעט כולם, אם יהדיקטטורה המחשבתית היא השקר הכל כך נפוץ בתקשורת כאילו ישנה מחלוקת בתחום, אין כלל. למעשה השקר כבר עבר לשלב הבא שלו, בעוד בשנות התשעים ובתחילת העשור השקר נסב סביב טענת המחלוקת, כאילו אין הוכחות ברורות להתחממות כיום השקר עבר לשלב הבא שלו השלב שבו מכירים בהתחממות אבל מייחסים זאת לעניין מחזורי כלשהוא. אבל השקר הזה קיים רק בעיתונות, מסיבה טובה, השינוי הדרוש על מנת להציל האנושות יקר מאד והרבה בעלי אינטרסים מעוניינים להשתיק אותו.

  אין ספק שכוה"א התחממם והתקרר במליארדי השנים האחרונות לחליפין היו תקופות יותר חמות ויותר קרות אבל מעולם לא היה שינוי חד כל כך כמו השינו שאנו מזהים היום, מדובר על עלייה בטמפרטורה של מעלה אחת בעשרים השנים האחרונות עם צפייה אופטימית למעלה נוספת, על מנת להסביר מה זה אומר מעלה, כאשר כדוא היה קר ב6 מעלות צלזיוס לונדון הייתה מכוסה בעשרות מטרים של קרח כל השנה.

  השינוי הצפוי אם לא יופסק שפיכת הפחמן הדוחמצני לאטמוספירה עומד על איזור ה3-4 מעלות עד סוף המאה, זה אומר פחות או יותר שהסהרה תגמר בטורקיה שיערות העד יעלמו כמעט כליל הקרחונים על ההימליה יצטמצמו וישבשו את זרימת הנהרות הגדולים, ההשפעה על החברה האנושית תהיה קשה מאד, מיליארדים ירעבו ,לזה יצטרפו כרגיל המגפות והמלחמות ויהיה לא נעים, עד כדי קריסת המערכת החברתית.

  על כנס האקלים האחרון, עם כמה מסקנות לא מפתיעות תוכל לקרוא כאן:
  http://www.realclimate.org/index.php/archives/2009/06/a-warning-from-copenhagen/

  אבל יותר דרמטי מזה יהיה הסרט הבא, כל שנה הקרח באוקינוס הצפוני מפשיר בחלקו בקית וקופא בחורף, בסרט מצויר מינימום הקרח בכל קיץ מתחילת המדידות ב79, השינוי הוא עצום, במינימום של 2007 הקרח תפס 60 אחוז מהשטח שהוא תפס לפני 30 שנה! השינויים האלו, לצד אינספור שינויים מורגשים אחרים באקלים גרמו למכחישנים לעבור מעמדת "זה לא קורה" לעמדת "זה לא אשמתנו" כאילו הדבר סביר ששינויי הטמפרטורה החדים ביותר בכמה מיליוני השנים האחרונות יתרחשו באופן טבעי דווקא במאה התעשייתית שלנו ולא יהיו תוצאה של פעילות אנושית.

 4. עומר – הרס שמורות טבע זה בכלל לא העניין – המאבק הוא על שמירת סביבה מקיימת, ולא על נופים יפים. וכאן נכנס לא רק ההתחמות הגלובלית, אלא גם נושא שיא תפוקת הנפט (Peak Oil) וכד'

 5. ובנוסף – אני סבור שאתה טועה בטענתך שנושא להתלות בנשוא ההתחממות הגלובלית – אל מול האתגרים שמציבה ההתחמות הגלובלית נדרשים שינויים מקיפים מאוד בסדרי החברה ובאורחוצת החיים, וכן שינויים מהותיים בשיטה הכלילית. אני לא חושב שלאליטות יש אינטרס לקדם שיח כזה

 6. לתומר,

  שמורות טבע זה לא בשביל יופי. הן נועדו לשמור על נכסי טבע ייחודיים.

  אליטות הן לא מיקשה אחת. יש בעלי הון הקשורים לתעשיית הנפט ויש אלי הון מתעשיות הי-טק והתקשורת, וכו'.

 7. אני יכול למצוא לך גם מדענים זניחים שטוענים שאין אבולוציה, עדיין יש קונצנסוס מלא על קיומה של אבולוציה, זה לא שונה.

  מעניין ששביב לפני 10 שנים טען כי אין התחממות גלובלית ועכשיו שינה דעתו ב180 מעלות ואומר שיש רק לא בני האדם אשמים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s