פוסט אורח: הרפורמה לתכנון בלתי אחראי

הנשיא אובאמה. הביא לעמו רפורמת בריאות (צילום: jmtimages)

שני רפורמאטורים יצאו לדרך –  אובאמה וביבי. אובמה הביא לעמו רפורמת בריאות חברתית. ביבי מביא לנו את הרפורמה בתכנון, שהיא איננה חברתית, ובוודאי תבוא על חשבון השטחים הפתוחים של כולנו. הציניות בה הוצגה הרפורמה בחוק התכנון והבניה, כאילו נועדה להקל על הציבור לבצע  "סגירת מרפסת", מעידה רק על יחס הזלזול לו זוכה עמי-ישראל ממנהיגו. כלום מישהו חשב באמת שהברוטליות הנשקפת מכל סעיף  וסעיף ב"רפורמה", המסרסת את הדרג המקצועי במערך התכנון ומחליפה אותו בעסקנים מטעם,  המטילה איפול ועלטה על דיוני הוועדות, המונעת מן הציבור לדרוש פיצוי כאשר תוכנית חדשה כלשהי דורסת את רכושו – כל אלה ייעלמו מעיני הציבור, והוא ימחא כף מן המרפסת הסגורה שלו?

רה"מ נתניהו. הביא לעמו רפורמה צינית ומסוכנת (צילום: Truthout.org)

בתגובת משרד ראש הממשלה בנושא כפי שפורסמה ב"ידיעות אחרונות" ביום ששי נפלו מספר  'אי דיוקים': "במצב הנוכחי תקועות אלפי דירות בצנרת הבירוקרטית. הרפורמה תתרום להאצת הצמיחה במשק, להגדלת היצע הדירות ולמיתון רמת המחירים….היא תיצור פתרונות דיור ותעסוקה, במיוחד לזוגות צעירים ולחיילים משוחררים בנגב ובגליל". כל בעלי המקצוע בענף התכנון והבניה חושבים שאלו מילים בעלמה. עובדה – אפילו הקבלנים שיזמו את השינוי בחוק נבהלו כאשר ראו את ה'רך הנולד'. לא לכך הם פיללו. הם יודעים שאם ייושם חלק התיכנון של הצעת החוק – מצבם יורע בהרבה!

"הרפורמה נועדה לחסוך לאזרחי ישראל את הסבל הרב שכרוך בבניה ובשיפוצים כיום" אומרת לשכת ראש הממשלה, בלי למצמץ, על הרפורמה שעיקר עיסוקה בהקמת ועדות קבינטיות מטעם שר הפנים, הקלות לתכניות תשתיות ועוד מגוון פרויקטי ענק המנסים להסתתר מאחורי מרפסת אחת קטנה.

"גיבוש הרפורמה ארך כשנה, בהליך מקיף ומעמיק שכלל צוותים מקצועיים במשרד ראש הממשלה, משרדי הפנים, המשפטים, האוצר ועוד. השרים פינו זמן רב לדיונים אינטנסיביים" ממשיכה ומתפייטת התגובה לגבי הצעת חוק שרק יחידי סגולה זכו לראות טרם הגשתו. תחת ידיה הזריזות של שרית דנה, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, נתפרה חליפה בתפרים גסים לשר הפנים אלי  ישי, ויחד עימה חליפה לשר השיכון אריאל אטיאס. הצעת חוק שההתנגדות אליה היא מקצה לקצה, מהמתכננים, דרך השמאים, עבור במועצות האזוריות וכלה בארגוני החברה והסביבה. האם כולם טועים?

מרפסת. ניתן להפריד בין הליך הרישוי להליך התכנון. (צילום: ~Oryctes~)

הציבור יוכל לעמוד מנגד, ולא יזכה אפילו לראות כיצד חומסים ברגל גסה את השטחים הציבוריים, כיצד יועברו נכסי ציבור ליזמים זריזים  שיקימו בהם מפלצות כדוגמת הולילנד, כיצד מיטב כספו זורם לפתרון בעיות המגזר החרדי, לתפארת שר השיכון ופטרוניו.

עוד לא מאוחר לתקן את המעוות. בימים אלו מתגבשת הצעת פשרה, לפיה יופרד חלק הרישוי ברפורמה מחלק התכנון. המחוקק יפעל לקצר את תהליכי הביורוקרטיה בחלק הרישוי והרישום של החוק (זאת ניתן לעשות בזמן קצר) ועל כך יברכו כולם, ואילו נושא התכנון יועבר לדיון מעמיק וממצה לטובת כל הנוגעים בדבר.

לביבי עדיין שמורה האופציה להתגלות כרפורמאטור מתקדם לטובת החברה והסביבה.

גד הרן הוא חבר המטה לתכנון אחראי ויו"ר תנועת עמ"י
רוצים לקבל הודעה בדוא”ל בכל פעם שהבלוג מתעדכן? לחצו כאן

2 מחשבות על “פוסט אורח: הרפורמה לתכנון בלתי אחראי

  1. אמרתי את זה כבר בפייסבוק אך כדאי לחזור על זה כאן: הפוסט כתוב טוב ואני מסכים בגדול עם המסר שלו חוץ מהרפרנס לרפורמת מערכת הבריאות של אובמה שממנו משתמע כאילו זה מובן מאליו שהיא דבר כ"כ מצוין שמי שמתנגד לה חייב להיות קפיטליסט ניאו-ליברל.
    הגישה הדוגמטית הזאת לא תוביל לשום מקום.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s