שמאל לא סקטוריאלי

ד"ר רם פרומן, במאמרו "מרצ מתנכרת למצביעיה" (08.4.13) מבכה על התנהלותה של מרצ בכלל ועל התבטאויותיהם של יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון וח"כ עיסאווי פריג' בפרט, אשר תקפו בחריפות את לפיד בעניין ריקי כהן.

פרומן מתפלא על דבריהם של פריג' וגלאון, שכן, הוא גורס, יתכן בסבירות גבוהה שהגב' כהן מחדרה, המשתייכת למעמד הבינוני-גבוה, נמנית על מצביעיה של מרצ או עשויה להימנות על מצביעה. עוד הוא טוען כי בעוד שלפיד פונה לתומכי המרכז והימין בקרב חלק זה של האוכלוסייה, הרי שמרצ צריכה ויכולה לפנות לאותם חלקים יוניים וליברלים במעמד הביניים, שכבר כעת תומכים בה בשיעור ניכר יותר מבכלל האוכלוסיה.

וכך – כפי שלפיד מכוון להיות 'ש"ס של מעמד הביניים', הרי שמרצ, לפי פרומן, יכולה להיות 'יהדות התורה של מעמד הביניים' – מפלגה סקטוריאלית של מעמד הביניים הגבוה (והס מלומר: האשכנזי ברובו).

אלא שהעצה של פרומן, אף אם כוונותיה טובות, עומדת בניגוד גמור לתהליך ההשתקמות של מרצ, שעודנה בעיצומו של תהלייך ההשתחררות מהדימויים הסקטוריאליים שדבקו בה בשנות ה-90, ושהביאו למפלתה בתחילת שנות האלפיים.

מרצ גדלה בבחירות האחרונות משום שהייתה המפלגה היחידה שהגדירה את עצמה כמפלגת שמאל. שמאל לא יכול להיות סקטוריאלי שכן הוא אוניברסאלי מטבעו. שמאל לא יכול להתנכר למעמדות המוחלשים שכן הוא יונק את רעיונותיו מהמורשת המפוארת של החשיבה הציונית, הסוציאליסטית וההומניסטית.

אכן, אי-אפשר ולא צריך להתעלם מן העובדה שמרצ זוכה לתמיכה ניכרת יותר בריכוזים של מעמד הביניים. ואין בכך כל פסול – רבים רבים הם מקרב מעמד הביניים שמעוניינים במדינת רווחה אוניברסלית שכן הם מבינים שרק כך מצבם משתפר. הגב' כהן, אם כן, וכך גם הד"ר פרומן, יכולים בהחלט למצוא במרצ את ביתם הפוליטי, ואכן – הכלכלה הישראלית מקוטבת כל כך מן הבחינה המעמדית שגם אלה המשתייכים לעשירון ה-9 מצליחים אך בקושי לקיים את עצמם ואת משפחתם בכבוד מבלי לשקוע בחובות.

הגב'  כהן, כמורה בת 37, נהנית ככל הנראה מקביעות במקום עבודתה, ויתכן שהיא אף מקבלת מעט עזרה כלכלית מהוריה אשר מקבלים עדיין פנסיה תקציבית.  הבן או הבת של הגב' כהן, לכשיגדלו, יגלו שמבחינה כלכלית ותעסוקתית הם עומדים בפני שוקת שבורה – גם אם גדלו בשכונה עמידה ורכשו השכלה גבוהה. ההון הסימבולי שבני מעמד הביניים מעבירים לילדיהם איננו מספיק לבדו. ואילו הם והוריהם פועלים בשוק עבודה שונה ואכזרי בהרבה מזה שבו פעלו הוריה של הגב' כהן.

ומכאן, אך טבעי שהגב' כהן ובניה, כמו גם הד"ר פרומן ושכניו, יבחרו להצביע למרצ, לא משום שזו מייצגת אותם במובן הצר, אלא דווקא משום שחתירתה של מרצ למדינת רווחה אוניברסלית תבטיח את עתידם ואת עתיד ילדיהם.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s